ARTYKUŁY

Moda męska w biznesie

utworzone przez | maj 24, 2017

Porady jak ubrać się na sesję zdjęciową dla mężczyzn. 24.05.2017
autor: Judyta Wajszczak – projektantka, dziennikarka,
od 2013 związana z marką Polly: http://polly.com.pl/

Wizerunek firmy często postrzegany jest przez pryzmat jego przedstawicieli. U mężczyzn kwestia ubioru korporacyjnego wydaje się nieskomplikowana, garnitur, krawat, marynarka to od lat nieodłączne jego elementy. Możemy jednak za pomocą prostych sposobów sprawić, aby ubiór ten był nowoczesny, dodawał pewności siebie i dobrego samopoczucia.

GARNITUR

Panowie często mają tendencję do długoletniego noszenia raz dobrze dobranego garnituru. Tymczasem moda męska podąża do przodu, nie w tak spektakularny i jaskrawy sposób, jak damska, ale powoli i konsekwentnie. Mężczyzna, który nosi garnitur, musi dobrze się w nim czuć i akceptować jego kolor. Np. granat od jakiegoś czasu przestał być kolorem pasującym jedynie do męskich dodatków, stał się bezpieczną bazą. Znajdziemy go w kolekcjach tak klasycznych, tradycyjnych firm, jak Vistula. Jednak najważniejszą kwestią pozostaje to, aby mężczyzna dobrze się czuł zarówno w danym kolorze, jak i kroju. Ciemny granat czy szarość to odpowiednie kolory na codzienny strój do biura i na sesję biznesową. Wybierając marynarkę do garnituru, dobrze zwrócić uwagę na fason; ramiona nie mogą być za bardzo podkreślone ani zbyt ciasne; wybierajmy marynarkę z naturalną szerokością ramion, z lekkimi zaszewkami na wysokości talii, z niezbyt dużymi klapami i rozcięciem z tyłu.

POLECAM:

– kolor pasujący do reszty stroju i taki, w którym dany mężczyzna dobrze się czuje

– „bezpieczne” kolory: granatowy, ciemny szary albo grafitowy

– dobrze dobraną marynarkę: ramiona nie mogą być za bardzo podkreślone ani zbyt ciasne

– wybierajmy marynarkę z naturalną szerokością ramion, z lekkimi zaszewkami na wysokości talii, z niezbyt dużymi klapami i rozcięciem z tyłu

ODRADZAM:

– źle dopasowaną marynarkę, która będzie miała zbyt podkreślone lub zbyt ciasne ramiona

– wyraziste wzory, które będą kłócić się z kolorem albo wzorem na koszuli czy krawacie

KOSZULA

Koszula to nieodłączny element męskiej garderoby. Zawsze elegancka, w odpowiednio dobranym kolorze, stanowi podstawę budowania stylizacji na biznesową sesję. Przed biznesową sesją skonsultujmy z fotografem, jakie tło planuje do naszych zdjęć; jeśli tło ma być białe, koszulę należy dobrać w innym niż biały kolorze: stonowanym błękicie czy szarości.

POLECAM:

– białą, gładką koszulę, która nieodmiennie pozostaje najbardziej elegancka

– koszule nienagannie wyprasowane i dobrej jakości

– idealnie dopasowany rozmiar koszuli: musi mieć odpowiednio długie rękawy (które na zdjęciach nie znikną pod mankietami marynarki) i nie być zbyt ciasna, bo spowoduje to nieestetyczne opinanie i gniecenie

ODRADZAM:

– wyraziste wzory na koszuli: im większe, tym koszula bardziej nieoficjalna

– najbardziej nieformalnym przykładem koszuli jest ta w kratę albo duże wzory

– intensywne kolory koszuli

– łączenie wzorów na koszuli z wzorami na krawacie – zdecydowanie lepiej unikać sytuacji, gdy koszula jest w prążki, a krawat w kropki

KRAWAT

Krawat to w naturalny sposób najbardziej barwny element męskiej mody korporacyjnej, to na nim rozmówca czy odbiorca sesji w pierwszej kolejności zawiesi wzrok.

POLECAM:

– jedwabne krawaty, które się nie gniotą

– na wszystkie oficjalne okazje pewnym zestawieniem będzie jasna koszula i gładki krawat w zdecydowanym kolorze: granatowym, bordowym, grafitowym

– idealny do biznesowego stroju będzie też krawat w drobne paski albo kropki

– jaśniejsze krawaty, w połączeniu np. z pastelowymi koszulami, stworzą stylizację odpowiednią na mniej formalne sesje zdjęciowe

ODRADZAM:

– krawaty w krzykliwe, jaskrawe wzory czy napisy

– łączenie wzorów na krawacie i na marynarce – do krawata w paski czy kropki zawsze należy dopasować gładką marynarkę w stonowanym kolorze.

DODATKI

Coraz częściej do korporacyjnej mody męskiej przenika potrzeba uzupełnienia stroju dodatkami; nowoczesny mężczyzna może bez problemu korzystać z dodatków, takich jak płaszcz z mocno podkreślonymi ramionami, skórzany neseser czy torba na ramię, dobrej jakości zegarek, czy nawet wzorzysta chustka w marynarce albo bardziej wyrazisty krawat.

Męska moda nie musi kojarzyć się jedynie z garniturem, koszulą i nieodłącznym krawatem – przy mniej formalnych okazjach biznesowych można skorzystać z zestawień z dobrej jakości tiszertem; tiszert w kolorze czarnym lub granatowym będzie dobrze uzupełniał tradycyjną marynarkę i spodnie. To samo dotyczy koszuli w innym niż bazowy kolorze: pastelowo-różowa, błękitna, jasnoszara.

Inną propozycją z grupy mniej formalnych strojów jest marynarka w kratę: trend obecny w propozycjach na rok 2017, przeniósł się także do świata korporacyjnego. Nie bójmy się kraty, może być stonowana, ale nada całości trochę bardziej nowoczesnego i mniej formalnego charakteru. Do kraty należy dopasować odpowiedni kolor gładkiej koszuli i spodni.

Judyta Wajszczak 2017

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors