ARCHITEKTURA | ARTYKUŁY

Nie tylko forma!

utworzone przez | mar 1, 2021

Artykuł: Nie tylko forma!
Autor: Dominika Zasłona Dukielska, Redaktorka mody, stylistka i producentka, od wielu lat związana z Wydawnictwem Zwierciadło
Porady jak ubrać się na sesję zdjęciową dla mężczyzn.
01.03.2021

moda w biznesie
zdjęcia LANCERTO, photo credit Daniel Jaroszek (materiały prasowe)
Choć dress code wiele narzuca, to jednak nie wyklucza zupełnie mody. Oczywiście nie będzie to eksplozja najnowszych trendów. Tu liczy się stonowana elegancja. Warto zaznaczyć, że strój na każdym szczeblu dress code’u może być elegancki (nawet smart casual), bo elegancja jest synonimem harmonii, dobrej jakości i pewnego rodzaju skromności, a na pewno braku ostentacji.
Na biznesowych zdjęciach najlepiej sprawdzi się styl business professional, który w wyjątkowych przypadkach możemy oczywiście przełamać. Nawet jeśli na co dzień w naszej pracy obowiązuje styl business casual, to sytuację profesjonalnej sesji zdjęciowej, potraktujmy jako spotkanie z klientem (nasz pierwszy kontakt). Chyba, że zależy nam na skróceniu dystansu, pokazania się w bardziej nowoczesnej odsłonie, to jedno ze zdjęć możemy zrobić w mniej zobowiązującym stylu.

Na razie nikt nie wymyślił lepszego stroju formalnego dla mężczyzn niż garnitur. Dlatego w biznesowej modzie męskiej będzie rozchodziło się o szczegóły : materiał, krój, detal. Musimy pamiętać, że modowe nowinki, które będą dopuszczalne w stylu smart casual lub business casual, nie będą miały zastosowania w stylu business professional. Wszelkie trendy wprowadzamy z umiarem.

GARNITUR – CZYLI POZYCJA OBOWIĄZKOWA
Najbardziej uniwersalnym kolorem garnituru będzie granatowy (nie czarny!). Dobrym rozwiązaniem jest także ciemny szary (grafitowy, popielaty). Najlepiej będzie prezentował się klasyczny gładki materiał, choć w kanonie mody klasycznej mieści się też ten w delikatne prążki lub w kratę (zresztą bardzo modną w tym sezonie). W garniturze jednak najważniejsze będą proporcje. Najlepiej oczywiście uszyć go na miarę, ale właściwie każdy garnitur można też dostosować (często ta usługa jest w cenie). Teraz jest dobry czas na inwestycję w porządny garnitur, bo renesans przeżywa moda casual (przez coraz popularniejszy home office), więc mamy szansę na niezłe promocje.moda w biznesie
zdjęcia LANCERTO, VAN GRAAF (materiały prasowe)
Co bierzemy pod uwagę przy wyborze garnituru? Na pewno materiał z jakiego jest on wykonany : najlepsza będzie wełna, flanela. Nie kupujmy tańszej wersji z poliestru. W garniturze wygląda się dobrze, kiedy jest w nim wygodnie, a to nam właśnie zapewni szlachetny materiał i dobrze dobrany rozmiar.moda w biznesiezdjęcia VISTULA, LAVARD, VISTULA (materiały prasowe)

MARYNARKA- NAPRAWDĘ NIEZASTĄPIONA
Na pokazach mody pojawia się coraz więcej marynarek dwurzędowych, mogą wyglądać stylowo i nowocześnie. To najlepsze wyjście dla szczupłych mężczyzn. Poza kolorem i fasonem ważne żeby marynarka była w odpowiednim rozmiarze. Dlatego ważne będą pomiary (choć to nie oznacza, że można zrezygnować z przymiarek!). Poznaj dobrze swoje wymiary: w klatce piersiowej , w pasie (mierzymy pomiędzy linią bioder, a pępkiem – więc w innym miejscu niż u kobiet). Przy zapiętym guziku/guzikach marynarki nie powinno być fałdek, ale też nie powinno pozostawać za dużo miejsca.

zdjęcia COS, H&M, COS (materiały prasowe)
Długość rękawa też jest istotna: standardowo mankiety koszuli powinny wystawać na ok.2cm, więc rękaw marynarki powinien sięgać delikatnie za przegub dłoni. Klasyczna marynarka powinna też zakrywać pośladki. Coraz popularniejsze są krótsze modele, jednak żeby wyglądały one elegancko nie powinny być krótsze niż do połowy pośladków. No i, last but not least, ramiona. Linia ramion w marynarce musi być idealnie dobrana- materiał nie może zwisać, ale też nie powinien być zbyt opięty. Powraca moda na lata 80., a wraz nimi na garnitury oversize, ale należy z tym trendem uważać. Prędzej sprawdzi się on stylu w business casual.

SPODNIE-DŁUGOŚĆ MA ZNACZENIE
Na wybiegach królują długie i szerokie nogawki, ale w życiu profesjonalisty na bucie powinna leżeć tylko odrobina materiału, a brzeg nogawek zasłaniać sznurówki. Warto mierzyć spodnie z butami żeby dokładnie ustalić długość nogawki. To nie znaczy, że , że nie możemy zasięgnąć inspiracji ze światowych pokazów. Modne są nawiązania do stylu retro- wyższy stan, zakładki. Od jakiegoś czasu popularnością cieszą się spodnie z krótszymi i węższymi nogawkami. Wygląda to lekko, młodzieńczo i nowocześnie, ale w wersji z odsłoniętymi kostkami raczej nie wpisze się w rygorystyczny dress code.
zdjęcia COS, LAVARD, COS (materiały prasowe)

KAMIZELKA- POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI
Pop kultura inspiruje także modę biznesową. Po emisji serialu „Peaky Blinders” trzyczęściowe garnitury wróciły do łask i stały się popularne. Jeszcze kilka lat temu kamizelka była postrzegana jako staroświecka, a dziś charakteryzuje nie tylko dandysa, ale i nowoczesnego biznesmena. Warto ją mieć w swojej szafie.
moda w biznesie
moda w biznesiezdjęcia LANCERTO, LAVARD, LAVARD, LAVARD (materiały prasowe)

KOSZULA, CZYLI BAZA
Dwie niezmienne zasady: w sytuacjach biznesowych koszula zawsze pozostaje włożona w spodnie oraz nigdy nie nosimy w sytuacji formalnej koszuli z krótkim rękawem. Nie pasuje do krawata ani pod marynarkę.
Najbardziej uniwersalna będzie koszula błękitna, ale równie dobrym wyborem będzie biała lub różowa. Gładka koszula jest zawsze bardziej elegancka niż wzorzysta, ale moda biznesowa nie wyklucza subtelnych wzorów, pasków. Do sesji zdjęciowych polecamy jednak wersję stonowaną.
moda w biznesie
zdjęcia COS, Stenströms/MODIVO.PL, COS, Karl Lagerfeld?VAN GRAAF, OCHNIK, Marc O’Polo/MODIVO.PL, OCHNIK (materiały prasowe)

KRAWAT – ATRYBUT ELEGANTA
Czy jeszcze go nosimy? Choć pandemia poluzowała nieco zasady, to jednak w klasycznej elegancji zawsze się on sprawdzi. Im większy kontrast między koszulą, a krawatem tym bardziej elegancko (spójrzmy na połączenie białej koszuli z czarnym krawatem). Udane mariaże to oczywiście: błękit i granat, błękit i burgund, biel i burgund). Jeśli odczuwamy potrzebę odrobiny szaleństwa, to najłatwiej i najbezpieczniej przemycić to właśnie na krawacie, ale pamiętajmy, że im drobniejszy wzór tym bardziej jest elegancki. O tzw. śmiesznych krawatach zapominamy na zawsze.

BUTY: BROGSY? OKSFORDY?CZY ANGIELKI?
Ważny, choć czasem niedoceniany element stroju. Źle dobrane, niewypastowane mogą popsuć cały efekt. Zacznijmy od koloru.
Najbardziej uniwersalne są te ciemnobrązowe, bo dobrze łączą się właściwie z każdym kolorem spodni (poza czernią). Do wyboru mamy jeszcze czarne, jasnobrązowe lub burgundowe (to też bardzo elegancka opcja. Buty na pewno powinny być skórzane, czyste i wypielęgnowane. Wtedy posłużą długo. Jakie wybrać?
Oksfordy – bardzo eleganckie, ale pasują też na co dzień (w czerni wtedy sprawdzą się też w sytuacjach bardzo formalnych oraz podczas wszelkich uroczystościach ).
zdjęcia LASOCKI/EOBUWIE.PL (materiały prasowe)
Brogsy- uniwersalne buty do codziennego użytku ( polecany kolor brąz).
Mokasyny – nie są jeszcze tak popularne w Polsce, ale te formalne sprawdza się w biurze do codziennych garniturów (te bardziej casualowe, czyli mokasyny samochodowe lub żeglarskie pozostawmy na weekendy).
Monki – mają charakterystyczne klamerki (zazwyczaj dwie), są nadal formalne, ale spodobają się tym, którzy zwracają uwagę na szczegóły i lubią się wyróżniać .
Angielki (derby) – mniej formalne, ale pasują do codziennych garniturów.

Buty sportowe – noszenie do garnituru sportowych butów jest dziś bardzo modne, ale jeżeli nie pracujemy w branży kreatywnej, to zostawmy to nowoczesne połączenie na prywatne spotkania po pracy.
Oczywiście każdy dress code można przełamać, pewna nonszalancja jest nawet pożądana, ale w stylu business professional podczas służbowych spotkań trzymamy się zasad


Autor: Dominika Zasłona Dukielska, Redaktorka mody, stylistka i producentka, od wielu lat związana z Wydawnictwem Zwierciadło
W tekście wykorzystano materiały prasowe: LASOCKI, COS, VAN GRAAF, LANCERTO, LAVARD, VISTULA, LAGERFELD, MARC_O’POLO, OCHNIK

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors